Jak odzyskac pliki wydruków ze spoolera Windows

Dzisiaj jeden z użytkowników wysłał dokument do wydruku na nieistniejącą już drukarkę sieciową, która nadal była, chociaż jako offline, widoczna w jego komputerze. Dokument ten został wygenerowany w systemie ERP, który nie pozwala na ponowny wydruk oryginału bez ingerencji administratora. Na szczęście dokument „siedział” w spoolerze systemowym i jakoś trzeba było się do niego dobrać.
Procedura wyglądała nastepująco:

Zlokalizowanie pliku
Lokalizacja plików spoolera to %systemroot%\system32\spool\servers\[servername] gdzie [servername] to nazwa serwera wydruku, obsługującego konkretną drukarkę. Pliki z dokumentami mają rozszerzenia *.spl

Podgląd pliku *.spl
Do podglądu pliku *.spl celu wykorzystałem darmowy program SPLView dostepny na stronach http://www.lvbprint.de/html/download.html lub http://splview.software.informer.com/

raw pcl spooler windows

Jego zawartość to zwykły PCL – na ekranie nie wygląda jak oryginał, natomiast po wydrukowaniu dokument jest identyczny z tym, który został wygenerowany z systemu źródłowego.

2 komentarze do “Jak odzyskac pliki wydruków ze spoolera Windows”

  1. Witam serdecznie,

    kilka dni temu drukowałam bardzo ważny plik, niestety go usunęłam z komputera. Próbowałam go odzyskać metodą opisaną w tym artykule, jednak w folderze servers nie ma żadnych plików. Czy są one ukryte ? Czy faktycznie folder jest pusty ? Bardzo proszę o odpowiedź.

    Odpowiedz
  2. W folderze servers powinien być jeszcze jeden folder z nazwą serwera wydruku, Dopiero w nim mogą być pliki spl (czyli konkretne wydruki). Pliki spl nie są plikami ukrytymi (to można sprawdzić w ustawiając odpowiednie opcje w widoku folderów), także o ile jest on pusty to wydruk wyszedł już do drukarki. Z tego co napisałaś wynika, ze plik został wydrukowany wiec obawiam się, że na PCcie (w wyżej opisanej lokalizacji) już go nie ma.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz