Jak sprawdzić wersję MS Windows bez uruchamiania systemu

Kilkukrotnie, podczas serwisowania komputerów wynikła potrzeba sprawdzenia jaki system operacyjny był zainstalowany na dysku komputera, który uległ awarii. Zakładamy, że dysk został podpięty do innej maszyny a pliki są na nim widoczne. Informację o wersji systemu operacyjnego możemy uzyskać sprawdzając właściwości pliku %SystemRoot%\Windows\System32\ntoskrnl.exe w zakadace Szczegóły.
Wersja produktu mówi nam o wersji systemu operacyjnego zgodnie z poniższa tabelą.
5.0.x.x – Windows 2000
5.1.x.x – Windows XP
5.2.x.x – Windows 2003 Server lub Windows XP-64-bit
6.0.x.x – Windows Vista
6.1.x.x – Windows 7 lub Windows Server 2008 R2
6.2.x.x – Windows 8
6.3.x.x – Windows 8.1
10.0.x.x – Windows 10

Alternatywną metodą jest otwarcie pliku %SystemRoot%\Windows\System32\licence.rtf gdzie w nagłówku dokumentu będziemy mieli określoną wersję i edycję zainstalowanego systemu.

7 komentarzy do “Jak sprawdzić wersję MS Windows bez uruchamiania systemu”

  • A tak: (…) „otwarcie pliku %SystemRoot%\Windows\System32\licence.rtf gdzie w nagłówku dokumentu będziemy mieli określoną wersję i edycję zainstalowanego systemu” (…).

   Odpowiedz
  • Cóż, z pewnością dawno nieaktualne, ale sam szukałem tego teraz, więc może ktoś inny będzie potrzebował i tu trafi, dlatego podam skróconą odpowiedź.
   Trzeba mając podłączony dysk z systemem otworzyć na swoim komputerze edytor rejestru gałąź HKLM. Na tym poziomie wybrać z Plik-> załaduj gałąź rejestru (Load Hive) i wskazać plik SOFTWARE w katalogu Windows\System32\config tego dysku. Nie importować tej gałęzi przypadkiem, nadać jej swoją nazwę (chwilowo). Przejść do gałęzi HKLM\nasza nazwa\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion i w niej są wszystkie informacje o wersji systemu, łącznie z Home czy Pro. Na koniec odłączamy załadowaną wcześniej gałąź rejestru.

   Odpowiedz
 1. Przeczytałem cały i nie ma tej informacji
  a nagłówek wygląda tak:

  Data ostatniej aktualizacji: marzec 2017 r.
  POSTANOWIENIA LICENCYJNE DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA MICROSOFT
  SYSTEM OPERACYJNY WINDOWS
  W PRZYPADKU LICENCJOBIORCÓW MIESZKAJĄCYCH W STANACH ZJEDNOCZONYCH (LUB PRZEDSIĘBIORSTW Z SIEDZIBĄ W STANACH ZJEDNOCZONYCH), W SEKCJI 10 ZNAJDUJE SIĘ WIĄŻĄCA KLAUZULA DOTYCZĄCA POSTĘPOWANIA POLUBOWNEGO ORAZ POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE ZRZECZENIA SIĘ WYKONANIA PRAWA DO WYTOCZENIA POZWU ZBIOROWEGO DRUGIEJ STRONIE UMOWY. TAKIE POSTANOWIENIA OKREŚLAJĄ SPOSÓB ROZWIĄZYWANIA SPORÓW.
  Dziękujemy za wybranie produktu Microsoft.

  Odpowiedz
 2. Aby sprawdzić system czy jest 32bit czy 64bit sprawdzamy czy istnieje katalog \WINDOWS\SysWOW64. Jeżeli tak to system jest 64 bitowy, jeżeli nie to 32bit.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz