Jak sprawdzić wersję MS Windows bez uruchamiania systemu

Kilkukrotnie, podczas serwisowania komputerów wynikła potrzeba sprawdzenia jaki system operacyjny był zainstalowany na dysku komputera, który uległ awarii. Zakładamy, że dysk został podpięty do innej maszyny a pliki są na nim widoczne. Informację o wersji systemu operacyjnego możemy uzyskać sprawdzając właściwości pliku %SystemRoot%\Windows\System32\ntoskrnl.exe w zakadace Szczegóły.
Wersja produktu mówi nam o wersji systemu operacyjnego zgodnie z poniższa tabelą.
5.0.x.x – Windows 2000
5.1.x.x – Windows XP
5.2.x.x – Windows 2003 Server lub Windows XP-64-bit
6.0.x.x – Windows Vista
6.1.x.x – Windows 7 lub Windows Server 2008 R2
6.2.x.x – Windows 8
6.3.x.x – Windows 8.1
10.0.x.x – Windows 10

Alternatywną metodą jest otwarcie pliku %SystemRoot%\Windows\System32\licence.rtf gdzie w nagłówku dokumentu będziemy mieli określoną wersję i edycję zainstalowanego systemu.

6 komentarzy

  1. A tak: (…) „otwarcie pliku %SystemRoot%\Windows\System32\licence.rtf gdzie w nagłówku dokumentu będziemy mieli określoną wersję i edycję zainstalowanego systemu” (…).

 1. Przeczytałem cały i nie ma tej informacji
  a nagłówek wygląda tak:

  Data ostatniej aktualizacji: marzec 2017 r.
  POSTANOWIENIA LICENCYJNE DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA MICROSOFT
  SYSTEM OPERACYJNY WINDOWS
  W PRZYPADKU LICENCJOBIORCÓW MIESZKAJĄCYCH W STANACH ZJEDNOCZONYCH (LUB PRZEDSIĘBIORSTW Z SIEDZIBĄ W STANACH ZJEDNOCZONYCH), W SEKCJI 10 ZNAJDUJE SIĘ WIĄŻĄCA KLAUZULA DOTYCZĄCA POSTĘPOWANIA POLUBOWNEGO ORAZ POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE ZRZECZENIA SIĘ WYKONANIA PRAWA DO WYTOCZENIA POZWU ZBIOROWEGO DRUGIEJ STRONIE UMOWY. TAKIE POSTANOWIENIA OKREŚLAJĄ SPOSÓB ROZWIĄZYWANIA SPORÓW.
  Dziękujemy za wybranie produktu Microsoft.

 2. Aby sprawdzić system czy jest 32bit czy 64bit sprawdzamy czy istnieje katalog \WINDOWS\SysWOW64. Jeżeli tak to system jest 64 bitowy, jeżeli nie to 32bit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *