VMware ESXi 5, Windows 2008 R2 i klucz HASP

Jednym z problemów podczas wdrażania wirtualizacji zasobów informatycznych jest kwestia działania sprzętowych kluczy HASP na maszynie wirtualnej. Niestety, nadal nie wszystkie hyperwizory to umożliwiają (do pewnego czasu żaden). Półśrodkiem w rozwiązaniu tej sytuacji było wykorzystanie PCta lub huba USB-IP, w którym był zainstalowany klucz i przekierowanie tam zapytań o licencje (o ile aplikacja pozwoliła). Hub taki niestety nie zawsze chciał współpracować z kluczami HASP pomimo tego, że z innymi urządzeniami np pendrivem działał.
W tym artykule pokażę proces instalacji i konfiguracji popularnego klucza Aladdin w środowisku VMware ESXi 5 i Windows 2008 R2 umożliwiając poprawną pracę aplikacji LEX.

Sam proces instalacji i konfiguracji środowiska jest intuicyjny i nie będę go opisywał. Dlatego zakładam, że mamy zainstalowaną i działającą maszynę wirtualną Windows 2008 R2 a klucz HASP jest włożony do portu USB serwera i działa (zwykle można poznać to po tym, że jest podświetlony).

1. Instalacja klucza HASP w serwerze wirtualnym

Kiedy maszyna jest wyłączona wchodzimy w jej ustawienia (Edit Settings) i dodajemy kontroler USB. Przy kluczu sprzętowym typem kontrolera który, powinniśmy wybrać jest EHCI+UHCI – obsługuje on USB 1.1 i 2.0 jest wspierany przez Windows 2008 R2.

Dodawanie kontrolera USB

Po włączeniu maszyny wirtualnej zostaną doinstalowane sterowniki USB a w Menadżerze urządzeń pojawi się gałązka z Kontrolerami uniwersalnej magistrali szeregowej.

Kolejnym etap procesu to dodanie do naszego systemu gościa klucza HASP zainstalowanego w serwerze fizycznym. W tym celu, tak jak poprzednio, we właściwościach maszyny wirtualnej dodajemy urządzenie USB i z pola wyboru nasz klucz. Jeżeli urządzenie nie dziala poprawnie (nie jest podświetlone) to podczas wyboru urządzeń USB nie będzie widoczne.


Po kolejnym uruchomieniu maszyny wirtualnej w Menadżerze urządzeń widzimy nowe, nieznane urządzenie (to właśnie nasz klucz), do którego musimy zainstalować sterowniki.
W przypadku Windows 2008 R2 sterowniki do HASPa (HASP4 – czerwony, wielostanowiskowy) znajdują się w Windows Update. Instalowane są dwa urządzenia – SafeNet HASP Key i SafeNet USB Key.

Aby udostępnić licencję poszczególnym programom (w naszym przypadku LEX) musimy zainstalować jeszcze managera licencji (HASP Licence Manager). O ile instalujemy LEXa na tej samej maszynie, w której mamy zainstalowany klucz jego instalator zrobi to za nas. O ile klucz znajduje się na oddzielnym serwerze musimy to zrobić ręcznie. W tym celu pobieramy pakiet ze strony http://sentinelcustomer.safenet-inc.com/sentineldownloads/?s=&c=End+User&p=HASP4&o=all&t=License+Manager&l=all – HASP HL License Manager versja 8.32.5.40 (najnowsza dostępna) i instalujemy w trybie usługi.

Instalacja managera licencji definiuje dwie reguły na firewallu systemowym – zostają otwarte dwa porty – 475 TCP i 475 UDP umożliwiające (w przypadku oddzielnego serwera dla aplikacji) komunikację aplikacji z managerem licencji.

2. Instalacja LEXa

Instalacja LEXa w przypadku klucza HASP znajdującego sie na innym serwerze niz właściwa aplikacja ma dwa specyficzne kroki, które trzeba dobrze określić. Pierwszy z nich to wybór zabezpieczenia programu. W naszym przypadku jest to klucz sprzętowy wielostanowiskowy.

Drugi to zdefiniowanie serwera z kluczem HASP. Jako protokół sieciowy wybieramy TCP/IP, odznaczamy ptaszka przy serwer uprawnień netHASP na tym komputerze i wpisujemy IP serwera, na którym wcześniej zainstalowaliśmy klucz HASP i managera licencji.

Dalsza instalacja jest standardowa i zależy tylko od wersji LEXa i posiadanych modułów.

Odczyt uprawnień z klucza HASP możemy przetestować za pomocą małego programu testhasp.exe znajdującego się na płycie LEXa.

UWAGA: Jeżeli ktos chciałby się bawić w ręczną konfiguracje LEXa to definicja serwera z kluczem HASP znajduje sie pliku hasp.ini a definicja zmiennych środowiskowych w pliku lex.ini.

Dodaj komentarz