Wyłączenie HP Manufacturing Program Mode

Manufacturing Program Mode (MPM) jest, w nowszych maszynach HP (laptopach i stacjach roboczych), serwisowym trybem pracy BIOSu, w którym nie został zamknięty etap konfiguracji w fabryce – np. nie ma wprowadzonego numeru seryjnego, SKU (czyli numeru handlowego – tego, który jest w ofertach i cennikach sklepowych), Feature Byte (ciągu liczb określających konfigurację), BuildID (daty wyjścia z fabryki(?)), Product Name (nazwy produktu), albo e-Label – elektronicznej etykiety czyli zdjęcia tabliczki znamionowej. Widziałem dwa przypadki kiedy sprzęt działa w trybie MPM. Pierwszy kiedy wszystkie powyższe własności są uzupełnione i drugi kiedy brakuje którejkolwiek z nich.

1. Wszyskie numery są uzupełnione a BIOS dalej działa w trybie MPM.

Jeżeli wszystkie numery są uzupełnione a BIOS nadal pracuje w trybie MPM to możemy go wyłączyć za pomocą programu BIOS Configuration Utility (BCU), który można ściągnąć ze stron HP. Procedura wygląda następująco:
Na początku ściągamy i instalujemy BCU. Wchodzimy w tryb konsoli (z uprawnieniami administratora), przechodzimy do katalogu instalacji BCU i wydajemy polecenie zapisujące do pliku wszystkie aktualne ustawienia BIOSu: BiosConfigUtility64.exe /getconfig:config.txt.
BCU getconfigW wyniku tego polecenia utworzy sie nam plik config.txt, który edytujemy. Szukamy gałęzi:
Manufacturing Program Mode
*Unlock
Lock

gwiazdka oznacza to, że dana opcja jest aktywna. Zmieniamy opcję aktywną na Lock, czyli gałąź powinna wyglądać tak:
Manufacturing Program Mode
Unlock
*Lock

Zapisujemy plik i wprowadzamy nowe ustawienia BIOS komendą BiosConfigUtility64.exe /setconfig:config.txt. Po restarcie komputer powinien się uruchomić już w normalnym, nie-serwisowym trybie pracy BIOS. Jeżeli nie, to…

2. … nie ma, któregoś z fabrycznych numerów

Wszystkie z wymaganych, fabrycznych numerów, możemy uzupełnić poprzez interfejs graficzny BIOSu, który nam się pojawi albo za pomocą narzędzia BIOS Configuration Utility opisanego wyżej. Wprowadzenia kluczy dokonuje się identycznie jak w procedurze wyłączenia MPM – czyli wyeksportowanie ustawień BIOSu do pliku tekstowego, edycja i wpisanie kluczy w odpowiednie gałęzie, oraz import tak przygotowanych ustawień.
Skąd wziąć poszczególne numery – większość powinna być na tabliczce znamionowej, pudełku lub dokumencie zakupu. Jeżeli jednak ich nie ma to hmm… SKU możemy wziąć z ofertsklepów / cenników takiej samej maszyny, Product Name – ta nazwa jest dowolna (chociaż powinniśmy wpisać nazwę handlową naszego laptopa), Serial Number – możemy posiłkować się internetem i rożnymi numerami seryjnymi laptopów HP (oczywiście nie bierzemy pod uwagę gwarancji w przypadku wpisania numeru seryjnego od nie naszego urządzenia). Sprawa bardziej skomplikowana jest z FeatureByte ponieważ nie jest on prosty do wprowadzenia. Feature Byte to ciąg znaków z sumą kontrolną, przedstawiany (zwykle na tabliczkach znamionowych) w postaci grup czteroznakowych, a dokładniej czteroznakowych bloków dwuznakowych bajtów. Na końcu zapisana ich jest suma kontrolna. Feature Byte najlepiej, najłatwiej wprowadzić poprzez BCU – wpisujemy go jednym ciągiem, bez spacji pomiędzy grupami.
Feature Byte
Na koniec zostaje elektroniczna etykieta. O ile jej nie mamy (z rożnych względów) HP zaleca użycie programu Electronic Label Restore Tool. Na swojej stronie firma HP ma dwie wersje tego narzędzia – 1.0.0.0 i 1.0.0.1. Narzędzie bazuje na SKU laptopa – wprowadza etykietę właściwą dla danego SKU. Aby sprawdzić czy dana wersja narzędzia obsłuży nasze urządzenie wystarczy je pobrać i rozpakować. Struktura wewnętrzna to katalogi z nazwami odpowiadającymi SKU. W środku folderów znajdują się elektroniczne etykiety. W moim przypadku nie było katalogu odpowiadającemu SKU mojego laptopa. Po przekopaniu internetu i supportu f-my HP (via forum supportu HP) dostałem wersję 1.0.0.2 narzędzia E-Label Restore Tool, w której to odpowiednia etykieta była zawarta i proces konfiguracji BIOS można było zakończyć.
UWAGA – w notebooku EliteBook 725 G3 nie ma możliwości zmiany SKU poprzez BIOS (w niektórych modelach jest taka możliwość) a próba zmiany poprzez BCU kończy się komunikatem o braku dostępu (znaczy to, że MPM jest wyłączony). Dlatego od przy wbijaniu SKU zastanówmy się i wprowadźmy poprawny – tak aby później można było wgrać elektroniczną etykietę.

Samo użycie programu E-Label retstore tool jest dość proste. Program tworzy bootowalny nośnik USB, z którego uruchamia się maszynę a dalszy proces wprowadzenia etykiety jest automatyczny. Natomiast w moim (a jak widać po forach nie tylko moim) przypadku program nie mógł otworzyć startowego nośnika USB wyrzucając błąd:

the disk selected is not a removable device

jakoby pendrive nie był nośnikiem wymiennym. W tej sytuacji musimy utworzyć go ręcznie. Proces nie jest trudny. Opisał go użytkownik fiys na forum HP – w tym wątku. Mój opis to tłumaczenie jego tekstu:

 • ściągamy program Electronic Label Restore Tool – jest to samorozpakowywalne archiwum – plik sp74950.exe (w innej wersji oprogramowania nazwa pliku jest inna)
 • przygotowujemy pendrive – zalecane jest sformatowanie go w systemie plików FAT32.
 • rozpakowujemy na niego archiwum z programem za pomocą komendy sp74950.exe -e (parametr -e powoduje tylko wypakowanie plików z wewnątrz archiwum)
 • edytujemy plik skryptu startowego startup.nsh i usuwany dwie linie zawierające wyrażenie UefiBiosConfig.efi -setconfig=BIOS.TXT
 • restartujemy komputer, wchodzimy do BIOSu u zmieniamy:
 • opcje uruchomienia ustawiamy na „Legacy Support Disable and Secure Boot Disable”
 • włączamy uruchomienie w trybie UEFI (UEFI boot)
 • nasz pendrive ustawiamy jako pierwsze urządzenie, z którego uruchamia system
 • restartujemy komputer

W tym momencie sprzęt powinien uruchomić sie z naszego pendrive oraz powinien wykonać się polecenie ELabel\ElectronicLabelRestore.efi. Po jego zakończeniu elektroniczna etykieta zostanie wprowadzona do BIOSu.

 • wchodzimy do BIOS, ustawiamy parametry uruchomieniowe wg naszego życzenia i restartujemy maszynę i cieszymy się normalnym trybem pracy naszego laptopa.

3. Manufacturing Program Mode set: x of 10

Manufacturing Program Mode set: x of 10 – taki komunikat możne pojawić się podczas pierwszego uruchomienia laptopa. X – zwykle jest mniejsze od 10. Rozwiązaniem tego problemu jest procedura opisana tu: HP Notebook PCs – Manufacturing Program Mode Error When Notebook Powers On. Ale co zrobić kiedy x jest większe od 10? Kolejny raz z pomocą przychodzi nam znane narzędzie BIOS Configuration Utility (BCU). Podobnie jak w poprzednich krokach musimy zapisać obecną konfigurację BIOSu do pliku tekstowego (np config.txt). Następnie szukamy gałęzi: (wartość 38 jest przykładowa)

Manufacturing Programming Mode Counter
38

http://losiakit.pl/wp-content/uploads/2018/02/mpm1.jpg

Modyfikujemy tę gałąź tak aby jej wartość przyjęła liczbę mniejszą od 10 – np. 9. Zapisujemy plik i poleceniem BiosConfigUtility64.exe /setconfig:config.txt wprowadzamy nowe ustawienia. Po restarcie komputera nasz x z komunikatu przyjmie wartość 9. W tym momencie możemy zastosować procedurę opisana przez HP i po chwili cieszyć się brakiem denerwującego komunikatu.

7 komentarzy do “Wyłączenie HP Manufacturing Program Mode”

 1. Witam, mam pytanie – odnośnie narzędzia „BCU” – udało mi się uzyskać dostęp do konfiguracji bios – wyeksoprtował mi się do pliku – jednak kiedy wprowadzam dane, czy chcę zmienić MPM na unlock – i załadować dane nic się nie dzieje. Czy jest jakiś inny sposób na odblokowanie modułu MPM by można było zapisać brakujące dane (dodam że uruachmiam linie komend z poziomu Admnistratora)

  Odpowiedz
 2. Cześć – niestety też próbowałem zmienić tryb pracy MPM ale bez rezultatów. Wygląda to tak, że jak juz MPM zostanie wyłączony to włączyć go poprzez BCU, się nie da. A czy jakiekolwiek zmiany są wprowadzane możesz sprawdzić np zmieniając, za pomocą BCU np Asset tag,Product name, czy inne ustawienia możliwe do zmiany z poziomu BIOS – tu tryb MPM możne być wyłączony.

  Odpowiedz
 3. A jak włączyć tryb MPM. Kupiłem używanego laptopa HP 8470p i wszystko wskazuje na to że firma która to sprowadza coś namieszała składając z dwóch jeden bo numery na obudowie i w BIOSie są minimalnie inne 0 jakby ktoś zakładając obudowę wziął na krzyż. Chcialbym „naprawić” ten błąd – może to dziwne ale mi takie rzeczy przeszkadzają 🙂

  Odpowiedz
  • No właśnie z tym jest problem. Zmiana opcji Manufacturing Program Mode na Unlock (poprzez BCU) u mnie nie działała. Tak jak pisałem we wcześniejszym komentarzu wygląda na to, ze wyłączenie MPM jest działaniem jednokierunkowym (używając BCU).

   Odpowiedz
 4. witam, mam pytanie takie podstawowe bo cos tam sie dzieje etapami 1/10. Co sie stanie gdy manufacturing dojdzie do 10/10??

  Odpowiedz
 5. Odp do Janusz · Październik 17, 2017 at 10:34:59

  Kiedy licznik dojdzie do 10/10 płyta zablokuje się jak podczas wpisania komendy lockmpm, można jednak zresetować zegarek używając wndmfit tool, trzeba użyć komendy w dosie, rmpmcnt plik bat więc z .bat na końcu i wtedy ma się kolejne 10, 255 lub 50 powtórzeń w zależności od modelu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz