Linux – rozszerzenie wolumenu logicznego na LVM

W tym artykule opisze i pokażę na przykładzie rozszerzenie wolumenu logicznego zlokalizowanego na LVMie– menadżerze partycji dyskowych w (nowszych) dystrybucjach Linuxa. Scenariusz opiera się na kilku, w zasadzie prostych, krokach.

1. Sprawdzenie struktury dysków, partycji, wolumenów

Aby w pełni poznać bieżąca strukturę dysków, partycji i wolumenów w naszym systemie w zasadzie wystarczą cztery polecenia.

 • fdisk –l pokaże nam dyski fizyczne i rozkład partycji
 • LVM fdisk -l

 • pvdisplay – pokaże nam informacje o wolumenach fizycznych, którymi zarządza LVM
 • LVM pvdispaly

 • df –h, którego wynikiem jest lista systemów plików jakie mamy podmontowane do systemu operacyjnego wraz z miejscami ich zamontowania (podłączenia) oraz informacjami o całkowitej wielkości i procencie zajętego miejsca
 • LVM df -h

 • blkid – który pokaże jakie typy systemów plików mamy na dyskach / partycjach
 • LVM blkid

  W powyższym przykładzie widzimy, ze mamy jeden dysk fizyczny o pojemności 21,5 GB gdzie: 2 GB przeznaczone jest na partycje rozruchową /boot, a reszta (czyli ok 18 GB) to partycja przeznaczona na fizyczny wolumen LVMa. Wolumen ten podzielony jest na wolumeny logiczne: 2 GB podmontowane w punkcie /, 1 GB na partycję wymiany swap a 7 GB to /backup. Wszystkie partycje oprócz swapa, maja system plików ext4.
  O ile przy instalacji systemu operacyjnego przezornie zostawiliśmy trochę miejsca na dysku teraz możemy o to miejsce powiększyć któryś z wolumenów logicznych. W naszym przykładzie do dyspozycji mamy ok 8 GB wolnego miejsca, z czego 5 GB przeznaczymy na powiększenie logicznego wolumenu /backup.

  2. Rozszerzenie wolumenu

  Pierwszym krokiem jest odmotowanie spod sytemu operacyjnego zasobu, który znajduje sie na wolumenie, który chcemy powiększyć. Robimy to za pomocą polecenia umount /backup. To czy zasób odmontował się poprawnie sprawdzimy za pomocą polecenia df -h

  LVM umount df -h

  Teraz powiększamy nasz wolumen logiczny poleceniem lvextend -L+5G /dev/mapper/vg_lv1-backup. Parametr -L+5G wskazuje na to, że wolumen powiększamy o 5 GB.

  LVM lvextend

  Kolejnymi krokami jest sprawdzenie systemu plików na wolumenie e2fsck -f /dev/mapper/vg_lv1-backup.
  UWAGA – ważne jest wymuszenie sprawdzenia systemu plików poprzez użycie parametru f

  LVM e2fck

  oraz rozciągnięcie (rozszerzenie) systemu plików na dodatkowe miejsce na wolumenie logicznym resize2fs /dev/mapper/vg_lv1-backup.

  LVM resize2fs

  Teraz już możemy z powrotem podmontowac nasz zasób za pomocą polecenia mount /dev/mapper/vg_lv1-backup oraz sprawdzić wynik naszych działań poleceniem df -h.

  LVM mount

  Dodaj komentarz