Adobe Reader XI i uwagi przy wdrożeniu w środowisku domenowym

Od dłuższego czasu dostępna jest wersja 11 najpopularniejszego programu do otwierania PDFów czyli Adobe Readera. Dla tych co chcieliby wdrożyć ją w swoim środowisku a obecnie używają wersji 10, mam kilka wskazówek praktycznych jak przygotować proces migracji i sparametryzować Adobe Readera XI.

1. Przygotowanie AIP

Przygotowanie punktu dystrybucyjnego nie rożni się od sposobu użytego przy tworzeniu punktu dystrybucyjnego dla Adobe Readera X opisanego tutaj . Oczywiście wykorzystujemy pliki .msi oraz .msp dla wersji 11.

Adobe Reader XI AIP

Zmiana nazwy wynikowego pliku .msi jest zmianą czysto organizacyjną i robię to po to aby wiedzieć, którą wersję dany plik reprezentuje.

Adobe Reader XI AIP

2. Instalacja Adobe Reader XI za pomocą GPO.

Tak jak i w punkcie poprzednim instalacja nowej wersji Adobe Readera za pomocą GPO nie rożni się od instalacji wersji 10 opisanej tutaj. O ile w polityce instalującej Adobe Readera X zaznaczyliśmy opcję Odinstaluj tę aplikację, gdy znajduję się poza obszarem zarządzania – o tyle jego odinstalowanie ograniczy się do odpięcia (odlinkowania) polityki od OU, w którym są stacje, z których chcemy go odinstalować. Aby z kolei zainstalować na nich Adobe Readera XI podpinamy (podlinkowujemy) do w/w OU nową politykę, instalującą nowszą wersję.

Adobe Reader XI GPO

3. Wyłączenie automatycznej aktualizacji Adobe Reader XI.

W porównaniu do poprzedniej wersji tu zaszły największe zmiany. Dla wersji X posługiwaliśmy sie zaimportowanymi szablonami ADMX z projektu CustomADMX. Dla wersji XI firma Adobe przygotowała oficjalny szablon, który możemy pobrać z ich serwera ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/reader/win/11.x/11.0.00/misc/ReaderADMTemplate.zip. Niestety mi osobiście nie udało się za pomocą tego szablonu wyłączyć autoaktualizacji. Wygląda tak, jakby wpisy z tego szablonu w ogóle nie działały w docelowym systemie. Dlatego posłużyłem się ustawieniem odpowiednich kluczy rejestru i odpowiadających im wartości.
Za opcję autoaktualizacji odpowiada wartość bUpdater a za integrację z przeglądarką bBrowserIntegration. Ta druga jest często ignorowana przez przeglądarki.
Odpowiednie wpisy wyglądają następująco:

Akcja: Aktualizuj
Gałąź: HKEY_LOCAL_MACHINE
Ścieżka klucza: SOFTWARE\Policies\Adobe\Acrobat Reader\11.0\FeatureLockDown
Nazwa wartości:bUpdater
Typ wartości: REG_DWORD
Dane wartości: 00000000
Baza: szesnastkowe

Akcja: Aktualizuj
Gałąź: HKEY_LOCAL_MACHINE
Ścieżka klucza:SOFTWARE\Policies\Adobe\Acrobat Reader\11.0\FeatureLockDown
Nazwa wartości:bBrowserIntegration
Typ wartości: REG_DWORD
Dane wartości: 00000000
Baza: szesnastkowe

Wartości rejestru ustawiamy w gałęzi Konfiguracja komputera > Preferencje > Ustawienia systemu Windows > Rejestr. Tak przygotowaną politykę podlinkowujemy do naszego OU i cieszymy się brakiem „denerwujących dymków koło zegarka”.

Adobe Reader XI disable autoupdate

2 komentarze do “Adobe Reader XI i uwagi przy wdrożeniu w środowisku domenowym”

Dodaj komentarz